otєrєzє.cz

Co jsem nevěděla o hormonech

O kouzelných pilulkách s hormony jsem už psala v minulosti mockrát a myslela jsem, že toho o nich vím hodně.
 
Některé informace jsem objevila ale teprve nedávno a jsou tak zajímavé, že jsem se rozhodla je sem napsat, protože se bytostně týkají i mě. Dokonce tolik, že jsem pro jistotu lehce pozměnila svůj jídelníček a životní styl.
 
Hledala jsem totiž, jak kolísá hladina estrogenu u biožen v průběhu dne. Zajímalo mě, zda do svého těla nedodávám estrogen pilulkami ráno a večer zrovna v době, kdy ho tělo třeba zpracovává hůře nebo zbytečně moc rychle (nebo tak něco – prostě jsem si chtěla zjistit nejvhodnější denní dobu pro dodání estrogenu do těla a mít to tak zkrátka „vymakané“ k dokonalosti). Myslela jsem si, že najdu nějaký graf kolísání estrogenu během dne u biologické ženy a půjdu dál. Místo toho jsem narazila na spoustu nových informací.
 
A jak tak teď koukám na záhlaví mého blogu, mám tam „19. 2. 2014 začátek HRT“.
Dnes je 19. 2. 2017.
Je náhoda, že mě napadlo tohle zjišťovat přesně ve tříletém výročí začátku mé HRT. Dnes jsou to tři roky, co jsem spolkla slavnostně svojí první pilulku. Ten den si pamatuji celý se všemi svými detaily. Bylo to období plné nadějí, očekávání, radosti, euforie a štěstí (které tímto dnem už nikdy neskončilo). Takže se sem tohle téma vlastně hodí.
 
 
Nejvyšší hladina estrogenu v průběhu života je u žen na začátku puberty a ke konci menopauzy.
Ke konci menopauzy se také zvyšuje riziko rakoviny prsu z důvodu zvýšeného množství estrogenu v těle, proto lékaři doporučují (to jsem opravdu nevěděla) jíst v tomto období zvýšeného estrogenu hodně vlákniny.
 
 
Hladiny hormonů v průběhu života ženy
 
 

Estrogen a vláknina nejsou kamarádi do deště

 
Potraviny bohaté na vlákninu snižují množství estrogenu kolujícího v těle.
 
Důvod je ten, že potraviny bohaté na vlákninu obsahují rostlinnou látku fytoestrogen, která je tak podobná našemu estrogenu, až je tělo zmatené, má dojem že estrogenu už je dost a jeho produkci zastaví. (Zdroj: idnes.cz.) Nejvíce fytoestrogenu se dá najít v hrachu, fazolích (hlavně sojových) a semínkách, nejlépe lněných.
 
Fytoestrogen jsem tu kdysi chválila (i když jeho účinky jsou tisíckrát slabší, než účinky estrogenů). (Tisíckrát není jakože hozené slovo do větru, ale opravdu mají fytoestrogeny tisícinásobně slabší účinek, než estradiol.)
 
Chápu-li to tedy dobře, pak platí, že čím více estrogenu, tím větší pravděpodobnost, že jeho produkci tělo zastaví?
 
Překvapuje mě, že by měla vláknina až tak velký vliv na množství estrogenu v těle, že by jeho produkci mělo tělo zastavit. Potom bychom nemusely vůbec polykat pilulky s estrogenem, ale stačilo by jíst fazole…
 
Účinky přírodních fytoestrogenů jsou tisíckrát slabší. Množství vlákniny by pak muselo být obrovské. Nicméně nějaký vliv na estrogen tedy má.
 
To neznamená, že bychom měly přestat jíst vlákninu. I tu tělo potřebuje. A nabízí se otázka, zda by nebylo pro nás naopak prospěšné k pilulkám s estrogenem dodat fytoestrogen ve vláknině, protože naše tělo produkci estrogenu nikdy nezastaví (jelikož ho neprodukuje). Jenže co je “ dlouhodobě vysoká hladina estrogenu“, kdy tělo jeho produkci stopne?
 
Z posledního kontrolního vyšetření na endokrinologii, které probíhá každý rok, jsem se na podzim dozvěděla, že hladiny estrogenu v mém těle jsou v normálu jako u běžné ženy.
 
Takže si s klidem můžu dát knäckebrot 🙂
 
 
 
Jenže ono ani kolísání hladiny estrogenu není pro nás dobré a efektivním způsobem, jak ji udržet ve zdravých mezích, je cvičení.
 

Fyzická aktivita a estrogen

To jsem také nevěděla, že cvičit můžeme proto, abychom byli v kondici, cítili se lépe, měli třeba hezčí postavu, ale má také vliv na hladiny estrogenu v těle.
 
Během tělesné námahy se totiž z tukových buněk (takže je dobré mít i nějaké ty tukové zásoby 🙂 uvolňuje enzym aromatáza, který dokáže přeměnit androgeny, mužské pohlavní hormony, na slabší formu estrogenu.
Kouzlo!
Udělej sto dřepů a bude z tebe žena! 🙂
 
Ta aromatáza je docela fajn věc tedy. A ještě ten název ve mně evokuje něco, co krásně voní… Jistě vypadá krásně. Nejspíš jako nějaký motýl nebo gerbera a má aspoň deset barev.
Já vlastně nevím, jak vypadají enzymy 🙁
 
Nedalo mi to a obrázek aromatázy jsem si našla. Je to takový shluk strusek:
 
Líbí se mi 🙂 Připomíná mi vlasy afrických žen zatočené do prstýnků.
 
 
Aromatáza se někdy označuje jako CYP19A1.
 
Jenže všeho moc škodí. I tohohle cypu.
Při rakovině prsu u žen po menopauze se například podává lék Alozex (léčivá látka anastrozol), který patří do skupiny inhibitorů (blokátorů) přirozeně vyskytujícího se enzymu aromatáza, čímž snižuje množství estrogenu v těle.
 
S aromatázou toho ale souvisí více, například i vypadávání vlasů u žen.
 
Rychlost vypadávání vlasů se stupňuje v závislosti na množství DHT (dihydrotestosteron), které ženské tělo vyprodukuje. Čím více DHT, tím větší riziko vypadávání vlasů. K zrychlení vypadávání vlasů může přispět i nízká hladina enzymu aromatázy v těle, protože aromatáza zabraňuje tvorbě DHT.
 
 
Pokud bychom se nějakým způsobem dostaly k progesteronu, což je také ženský hormon, ten zase působí jako silné sedativum. (Takže bioženy se k zubaři mohou objednat, když ho mají nejvíce – tedy ve třetím týdnu menstruačního cyklu.) Progesteron předepisují MtF holkám občas někteří lékaři v USA nebo v Rakousku, protože má větší efekt na růst prsní tkáně, než estrogen.
 
V USA se teď dokonce dávají MtF slečnám před pubertou blokátory testosteronu oddalující pubertu ve formě implantátu, který má účinnost dva roky! (Tato informace zazněla v novém dokumentu National Geographic „Gender revolution“, který jsem před týdnem zhlédla a pár zajímavých bodů z něj připsala do článku z 16. 12. 2016. Těch zajímavých bodů bylo opravdu jen pár, protože v dokumentu toho až tak nového pro nás zase tolik nezaznělo. Byl natočen pro diváky, kteří o tom neví vůbec nic a takto k tomu přistupovala i reportérka.)
 
 
 

„Ženská vydrží víc, než chlap.“

 
Tuhle větu jsem nikdy neříkala. Podle čeho se měří, že někdo vydrží víc, než ten druhý? V počtu kliků, které udělá? V počtu zlomených srdcí? V objemu vyplakaných slz?
 
Ženské hormony mají ale opravdu vliv na naše vnímání bolesti. Estrogen ovlivňuje počet nervů, které aktivují bolest, a progesteron, jehož hladina stoupá ve druhé fázi menstruačního cyklu, funguje jako silné sedativum. Tím se dá vysvětlit i klid, který cítí ženy ve druhé polovině těhotenství.
 
 
Mužský hormon testosteron vyrábějí i vaječníky. Dokonce i nejhojnější hormon DHEA, matka všech hormonů, se považuje za mužský. Ve skutečnosti se jmenuje dehydroepiandrosteron. Proto se mu říká zkratkou a matkou (nebo tedy spíš taťkou, když je mužský) všech hormonů je proto, že z něj vznikají ostatní naše hormony.
 
Hladina testosteronu během dne u mužů
Čili kdy je muž nejnadrženější? Přesněěě… to jsou ty ranní „eiffelovky“ 🙂
Zato po sedmé večer ho, prosím vás, nechte raději koukat na zprávy…
 
 
Hladina testosteronu během dne u žen
(V grafu jsou hodnoty testosteronu ženy ve věku 40-49 let a protože hladina kolísá v souvislosti s menstruačním cyklem, jsou uvedena tři měření (4., 14. a 21. den))
Mužské hormony řídí jak u mužů tak u žen sexuální touhu. Ničí je však alkohol. Přeměňuje mužský hormon na ženský estrogen, což je mimo jiné důvod, proč muži, kteří pijí hodně alkoholu, mohou mít téměř ženská prsa. Takže kdo má rád sex, měl by prý pít alkohol maximálně jednou týdně. (A kdo chce mít prsa jako Pamela, ten to může klidně rozjet s alkoholem ve velkém. Ale ne že tu teď všichni začnete pálit testosteron alkoholem. To by asi nedopadlo dobře.)
 
Ženské tělo vytváří přibližně 30 různých forem estrogenu. (30? To slyším prvně. Slušné na to, že „téčko“ je jenom jedno. Ani mě to nepřekvapuje. Ženský svět je barevnější, voňavější, prostě rozmanitější ve všem.)
Tři nejznámější estrogeny jsou: estron, estradiol (nejsilnější estrogen v ženském těle) a estriol (desetkrát slabší, než estradiol).
 
 
 
Zajímavé jsou ale i ostatní hormony.
 

Růstový hormon

Aktivní cvičení, stačí třeba rychlá chůze, povzbuzuje tvorbu růstového hormonu a když do hodiny po takovém cvičení sníme nějaké zdravé proteiny (třeba libové hovězí nebo rybu), účinkují ve spojení s růstovým hormonem mnohem výrazněji. Hodně projevů, které přiřazujeme stárnutí, jako třeba tenčí kůže a výraznější ukládání tuku, způsobuje nedostatek růstového hormonu, který si můžeme vyrobit cvičením.
 
Jak stárneme, postupně nám ubývá svalové hmoty, což je nebezpečné, protože jsme méně obratní a hrozí nám pády. Poslední výzkumy odhalily, že svaly už se v pozdějším věku neobnovují díky konzumaci proteinů, protože na ně nejsou tak citlivé, jako v mládí.
 
Přesto si cvičením můžeme pomoci i ke kráse. 🙂
 
 

Dopamin

V mozku máme jakousi minutku. Jakmile začne nějaká známá situace, třeba zapneme rychlovarnou konvici, minutka se spustí a s ní produkce dopaminu. Dopamin je látka vznikající v mozku, když na něco čekáme. Když jsme ve stresu, zdá se nám, že se voda vaří déle.
 
Důvodem je to, že stresové hormony kortizol a adrenalin zvyšují množství dopaminu a zpomalují naše vnímání času. Stačí si uvědomit, že si s naším vnímám času hrají hormony a možná budeme méně nervózní.
 
Kdy během dne máme největší tendence ke stresu?
 
Hladina stresového hormonu kortizol během dne
 
V devět ráno na mě prosím nikdo nemluvte.
 

Ghrellin

Vědci nedávno objevili hormon hladu jménem ghrellin. Vzniká v žaludku a je to velmi silný povzbuzovač chuti k jídlu. Ghrellinu máme nejvíc, když jsme dlouho nejedli a těsně po jídle jeho hladina výrazně klesne.
Je v tom ale jeden háček. Ghrellin klesá, když si dáte jídlo plné karbohydrátů, ale na tuk skoro nereaguje. Takže když sníte tučné jídlo, hormon hladu neklesá a stále hlásí do mozku, že bychom ještě jedli. Kdo chce zmást svůj žaludek, vymění máslo, špek a škvarky za luštěniny, chleba a cereálie.
 
 

Melatonin

Melatonin (hormon mladosti a spánku, ale také melancholie, která vrcholí často v nočních hodinách a ve tmě, pokud bdíme) způsobuje, že skutečná noc nám začíná kolem desáté večer. Tehdy nám poklesne tělesná teplota, cévy se mírně stáhnou, průtok krve se zpomaluje, orgány utlumují svou činnost. Ideální čas zalézt do postele.

 

Kolem šesté ranní melatonin klesá, cévy se roztahují, stoupá vnitřní teplota a nadledvinky začínají produkovat hormon kortizol, který nás vybuzuje do akce. Hladina melatoninu pak začíná opět stoupat už během odpoledne. Melatonin určuje i to, že ženy jsou nejplodnější ke konci léta. Pokud se tedy žena snaží otěhotnět, měla by si vzít dovolenou na konci srpna a je celkem jedno kde, stejně ji asi stráví v posteli.

 
Hladina melatoninu během dne
 
 
Hormon melatonin ovlivňuje mimo jiné i některé příznaky našich chorob. Třeba to, že nám teplota stoupá převážně v podvečer. Hodně léků zabírá jinak ráno a jinak večer, proto nám je lékaři předepisují na určitou denní dobu. Například prášky na vysoký krevní tlak je vhodné brát v noci, protože pak zabírají ve chvíli, kdy je nejvíce potřebujeme, a to ráno. Tehdy je totiž náš krevní tlak přirozeně nejvyšší. A steroidy mají nejvyšší účinek pozdě odpoledne, stejně jako léky s paracetamolem na snížení horečky.

 

Britská spisovatelka a popularizátorka vědy Vivianne Parry, autorka knihy Pravda o hormonech, dokonce cituje lékařský výzkum, podle kterého je možné snížit vedlejší účinky chemoterapie, když se léky berou v určitou hodinu. A to i v případě, že je dávka léků větší. Konkrétní hodina se liší podle druhu léku. A u dětí s určitým druhem rakoviny je riziko návratu choroby až třikrát vyšší, když podstupují chemoterpaii ráno, než když ji podstoupí večer.

 
 
 
Takže moje domněnka, zda může ovlivnit čas podání estrogenu během dne následně jeho hladinu v těle či způsob vstřebávání, je na místě.
 
Už dlouho mi něco nezabralo tolik práce, jako najít graf znázorňující hladinu estradiolu v těle ženy během dne. Všude je spousta grafů zobrazujících hladiny estradiolu během menstruačního cyklu, během života nebo sice během dne, ale jako následek orálního, injekčního či transdermálního (náplasti) podání. Já ale potřebovala, jak se mění hladina estradiolu v těle ženy během dne. Zatímco graf s estradiolem bylo těžké nalézt, graf s testosteronem u mužů na mě vyskakoval všude. (Na stránkách s tématikou fitness.) Chlapi prostě potřebují vědět, jak to s tím jejich hormonen, co hýbe světem, vlastně je. My si svůj estradiolek E2 necháváme v klidu v těle produkovat a taky žijeme. 🙂 Ale já to chápu. Mít v těle tolik testosteronu, taky z toho budu zmatená.
 
Nakonec se mi podařilo nalézt tento graf. Jde sice o hladiny estradiolu (a testosteronu) u chlapců a dívek před pubertou a během puberty, ale to mi stačí, protože my jsme svým způsobem také v pubertě, jenže u nás hladiny estradiolu kolísají v závislosti na jeho dávkování (obvykle ráno a večer) a jsou tak přibližně rovnorměrně rozvrženy do celého dne.
 
Nejnižší hladina estradiolu u pubertálních dívek je kolem půlnoci. Pak už stoupá strmě nahoru k osmé hodině ranní, zatímco k večeru zase klesá.
 
 
 
Takže kdy je tedy nejvhodnější denní doba k podání estradiolu uměle?
 
Vzhledem k tomu, že si tělo biodívky vytváří nejvíce estradiolu ráno kolem 8. hodiny předpokládám, že v tuto dobu je také naprogramováno k tomu, aby ho v tuto dobu co nejvíce vstřebalo. Je to tedy nejvhodnější moment k doplnění do našeho těla.
 
(Tento názor nevyjadřuje žádné odborné lékařské stanovisko, ale je pouze mou vlastní osobní interpretací výše uvedených měření spolu s vlastní zkušeností s orálním podáváním estradiolu a mých výsledků měření hladiny estradiolu v krvi.)
 
 
19. února před třemi lety bylo také takhle hezky. Pamatuji si, jak mi bušilo srdce, když jsem si své první krabičky s estradiolem nesla z ordinace Hanky do auta zaparkovaného u VŠE. Svou první pilulku jsem si spokla ještě v autě.
 
 
Od té chvíle
 
začala dít se
 
už jen
 
samá kouzla…

5 Comments

  • Ezechiel

    Nechce se mi hledat zdrojový článek na idnesu, obecně regulace pohlavních hormonů funguje přez GnRH-LH-FSH osu. Je tam v hypofýze záporná zpětná vazba. Přidáte pohlavní hormon a tím se omezí produce vlastních pohlavních hormonů ve vaječnících nebo testes.

  • Ezechiel 2517

    Ještě poznámka, doplnění, respektive to zkusím prepsat, ten vliv fytoestrogenu, estrogenu na další produkci pohlavních hormonů může být pouze, pokud je tělo má kde produkovat. Co je dlouhodobě vysoká dávka estrogenu je vidět u cis žen na antikoncepci kde je relativně malé množství estrogenů a stačí to na ovlivnění cyklu. Respektive on tam je syntetický EE2, takže je to zas složitější. Nebo se zase ty cykly ovlivňují relativně vyžsí injekční dávkou (cca 2x maximum v ovulace). To by bylo na nějakou gynekologickou přednášku. U TG žen post-op jak už jsem psal nahoře tohle nemá smysl řešit, protože tam není produkci z čeho ovlivňovat. Jedení sóji bude mít minimální vliv. Jen nepřímo že zlepšuje funkci jater a estrogen z pilulky se rychleji odbourá. (Nějaký vliv přez SHBG, receptory…) Ten mechanismus regulace  co funguje u cis žen bez vaječníků fungovat nemůže.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.